OUR TEAM

A - K

Nicole Addison, Teacher, High School Music

Corderius Allen, Urban Teacher Resident, Elementary School

Paula Almond, Teacher, High School Inclusion (BASE)

David Alvarez, Teacher, High School Spanish

Marvin Artiga, Information Technology Help Desk Technician

Daiana Badgett, Operations Coordinator, High School

Olivia Ball, Teacher, High School English Language Learning

Lynise Banks, Paraprofessional, Elementary School

Karina Barba Rey, Receptionist, High School

Alex Baron, Resident Assistant Principal, Elementary School and High School

Nick BarrParaprofessional, Middle School

Brent Bass, Director, Athletics

Caroline Beuley, Urban Teacher Resident, High School

Judith Bhatia, Teacher, Grade 3

Joshua Biederman, Assistant Principal, High School

Raven Blache, Teacher, Grades 5-8 Read 180/Systems 44

DeAunna Blackwell, Teacher, Elementary School Dance

Megan Boemio, Teacher, Middle School Robotics

Eva Bollag, Paraprofessional, Elementary School

Electra Bolotas, Teacher, High School Art

Morgan Bradshaw, Teacher, Pre-Kindergarten

Jessie Brewster, Assistant Principal, Elementary School

Je'Sika Brown, Paraprofessional, High School

Terrance Bullock, Security Officer, High School

John Burns, Teacher, Grades 7-8 Inclusion (Math)

Ben Byrd, Teacher, Elementary School Music

Keith Calix, Teacher, Grades 9 World History

Joe Callahan, Senior Director, Development and Communications

Amy Cannava, School Psychologist, High School

Alana Canterbury, Teacher, Grade 1

Vanessa Carlo-Miranda, Chief Operating Officer

Michelle Carter, Paraprofessional, Elementary School

Tyrone Carter, Instructional Aide, Elementary School

Marisol Castillo, Teacher, Grade 12 English Language and AP English Language

David Chachere, Teacher, High School Inclusion (Math)

Basil Chawkat, Director, Information Technology

Ashleigh Clarke, Teacher, Middle School Inclusion (BASE)

Joy Clarke, Assistant Principal, High School

Davia Coke-McKay, Teacher, Middle School English Language Learning

Nate Cole, Teacher, Grade 10 History

Kathryn Collins, Teacher, High School Inclusion (English Language)

Maria Conner, Senior Director, Student Support Services

Khalid Conteh, Paraprofessional, Middle School

Rasheed Copeland, Operations Coordinator, Elementary School

Briette Cottom, Manager, Middle School Food Service

Kailah Covington, Urban Teacher Resident, Elementary School

Gordon Craig, Teacher, Middle School Drama

Candace Crawford, Director, College Counseling

Jamaal Crowder, Teacher, High School Health and Fitness

Michelle Crowder, Teacher, Grade 7 Math

Elsi Cruz, Operations Manager, Middle School

Regina D'Alessandro, Teacher, Grades 2-4 English Language Learning

Hilary Darilek, Chief Executive Officer

Quivianna Davis, Teacher, Grade 3

Sara Dax, Teacher, Grade 4

William Day, Teacher, Grades 10-12 Math

Jennifer Dodson, Teacher, Grade 4 English Language Learning

Carmel Domond, Teacher, Grade 7 Humanities

Alison Drury, Teacher, Pre-K English Language Learning

Sebastien Durand, Operations Manager, Elementary School

Nicole Elick-Smith, Dean of Culture, High School

Jamal Encalade, Manager, Middle School Year-Round Programs

Marla Fletcher, Teacher, Middle School Academic Resource Support and Inclusion (FAST)

Shirley Fletcher, Paraprofessional, High School

Meredith Flynn, Speech-Language Pathologist, Elementary School

Carolyn Frezzell, Operations Manager, High School

Mary Gafford, Security Officer, High School

Patrice Gardner, Instructional Aide, Elementary School

Cyril Gerald-Quinn, Paraprofessional, Elementary School

Danielle Goldberg, Dept of Behavioral Health Social Worker, Elementary School

Teresa Gomes, Teacher, Pre-Kindergarten

Enjoli Gonzalez, Assistant Principal, Middle School

Katie Grams, Teacher, Grade 9 Earth Sciences

Zeleta Green, Teacher, High School Credit Recovery

Giavanti Greenaugh, Teacher, Grade 4

Alvin Greene, Instructional Aide, Elementary School

Carla Grinnell, Teacher, Grades 3-4 Inclusion

Brittany Grow, Elementary School ELA Intervention

Claire Hall, Teacher, Grade 7 Science

Erica Hamilton, Assistant Director, High School Student Support Services

Nate Harris, Teacher, Middle School Art

Hank Harrison, Instructional Aide, Elementary School

Douglass Harvey, Social Worker, High School

Fatma Hasan, Teacher, High School English Language Learning

Elizabeth Hennings, Occupational Therapist, Elementary School

Julie Holt, Director, Special Education

Emily Hueber, Principal, High School

LaToya Hutchins, Teacher, Grade 5 Math and Science

Claice Jackson, Teacher, High School Math

Samone Jackson, Child Care Subsidy Manager

Delvin James, Teacher, Grade 8 Humanities

Aeriale Johnson, Teacher, High School Inclusion (FAST)

Dontae Johnson, Facilities Coordinator, Middle School

John Johnson, Security Officer, Middle School

Teri Johnson-Stokes, Social Worker, Middle School

Danielle Jones, Teacher, Grade 8 Literacy

Paulina Jones, Teacher, Middle School Spanish

Dan Jordan, Teacher, Grade 12 History and Sociology

Topher Kandik, Teacher Grade 10 US Literature

Matan Karasov, Teacher, Grades Pre-K-K Inclusion

Maritza Kemp, Teacher, High School Math

Rick Kenner, Assistant Principal, Elementary School

Casey Kilburn, Teacher, Middle School English Language Learning

Allen Kramer, Director, Budget and Finance

Rae Kuprenas, Teacher, High School English Language Learning

L - Z

Candace Lai-Fang, Teacher, High School English Language Learning

Emma Lattes, Teacher, Grade 6 Humanities

Khanh Le, Teacher, Elementary School Art
Kristy Li Puma, Pre-College Programming Counselor
Andre Lindsey, Teacher, High School Inclusion (BASE)

Zenada Mahon, Principal, Middle School

Abbie Marco, Teacher, Grade 9 World Literature

Evelyn Marquez, Receptionist, Middle School

Deena Marshall, Director, English Language Learning

Sean Massey, Teacher, Grade 11 Chemistry

Rohey Mbenga, Assistant Director, Middle School Student Support Services

Holly McBride, Assistant Director, Elementary School Student Support Services

Gabriella Mercier, Teacher, Grade 7 Literacy

Luisa Millan, Community in Schools Coordinator

Daniel Mills, Teacher, High School English Language Learning

Sami Miranda, Teacher, Grade 11 Elective

April Mitchell, Teacher, Grade 6 Science

Manuela Monsalve, Manager, Talent Acquisition

Barrie Moorman, College and Alumni Success Counselor

Rachel Narrow, Social Worker, Elementary School

Ciarra Neal, Dean of Culture, Middle School

Tomi Nelson, Instructional Aide, Elementary School

Alan Newman, Teacher, Grade 11 Literature and AP English Literature

Emeka Nwigwe, Paraprofessional, Middle School

Thais Nysus, Paraprofessional, Middle School

Nioyonu Olutsin, Transition Coordinator

Samira Osman, Urban Teacher Resident, High School

Isela Maria Paniagua, Food Service Coordinator, High School

Reynaldo Paniagua, Facilities Coordinator, Elementary School

Silvestre Paniagua, Facilities Coordinator, High School

Aashish Parekh, Teacher, Grade 3 English Language Learning

Aide Peralta, Coordinator, Budget and Finance

Marcus Peterson, Teacher, Grade 6 Literacy

Lan-Ahn Pham, Teacher, Kindergarten English Language Learning

Cyril Pickering, School Psychologist, Middle School

Amina Pleasant-Bey, Assistant Principal, High School

Chantal Portillo,  Teacher, High School Inclusion (English Language)

Juan Carlos Portillo Cruz, Paraprofessional, Elementary School

Gwyneth Prater, School Psychologist, Elementary School

Chad Quinn, Dean of Culture, Elementary School

Alexia Ramos, Teacher, High School READ 180

Gaberella Ramos, Teacher, High School Spanish

Mekka Raqib, Student Engagement and Attendance Specialist

Michelle Reid, Security Officer, Elementary School

Diana Reyes, Operations Coordinator, Middle School

Gloria Reyes, Receptionist, Elementary School

Rosenda Reyes, Food Service Coordinator, Elementary School

Christopher Reynolds, Paraprofessional, High School

Joe Robinson, Teacher, Pre-Kindergarten

Paul Robinson, Instructional Aide, Elementary School

Maria Roldan-Vasquez, Teacher, Elementary School Health and Fitness

Cindi Roman, Instructional Aide, Elementary School

Erin Rowsey, Director, Human Resources and Talent Management

Jessica Rucker, Teacher, High School Elective

Hiddai Rudasill, Teacher, High School Spanish

Jonathan Rudasill, Teacher, Grade 10 Biology and AP Biology

Adriana Salcedo, Director, Student Wellness

Jamie Sargent, Manager, Marketing and Development

Anna Savage, Mary's Center Clinician

Amber Schlick, Manager, Strategy and Policy

Ana Schwartz, Teacher, Grade 1

Andrew Scroggins, Teacher, Grade 2

Ty'ease Setepenra, Teacher, Kindergarten

Sabrina Shah, Speech-Language Pathologist, Middle School

Sabrina Simms, Teacher, Grade 3-4 Inclusion

Keylon Simpkins, Teacher, Grades 11 Government and Civics (History)

Ebony Slaughter, Security Officer, Elementary School

Anissa Smith. Teacher, Grade 2

Stu Smither Wulsin, Director, Student Information

Crystal Snowden, Teacher, Grade 12 Advanced Physics

Andrew Somerville, College Counselor, High School

Zoe Spielvogel, Teacher, Grades 5-6 Inclusion (ELA)

Travis Springer, Teacher, Middle School English Language Learning

Will Stafford, Teacher, High School Math

Shameka Stanford, Speech-Language Pathologist, High School

Dana Stiles, Teacher, Kindergarten

Elizabeth Takacs, Teacher, Grade 5 Literacy and Humanities

Jerri Taylor, Social Worker, Middle School

Micah Thomas, Teacher, Middle School Health and Fitness

Florence Thomas, Paraprofessional, Middle School

Natasha Thompson, Teacher, High School Math

Kathy Toney-Greene, Instructional Aide, Elementary School

Claire Tucker, Teacher, Grades 1-4, Academic Resource Support and Inclusion

Michelle Tyler, Teacher, Pre-Kindergarten

Sarah Valverde, Assistant Principal, Middle School

Shaw Vanze, Teacher, Grade 2 English Language Learning

Stephanie Vela, Teacher, Grades 8 Science

Alma Velasquez, Social Worker, High School

Alyssa Venditto, Teacher, Grades 1-2 Academic Resource Support and Inclusion

Erika Vivas, Receptionist, Elementary School

Brittany Wagner-Friel, Principal, Elementary School

Larry Walker, Security Officer, Middle School

Julelah Wallace, Teacher, High School Inclusion (English Language)

Franklin Wassmer, Education Technology and Systems Specialist

Gregory Whitehead, Teacher, Middle School English Language Learning

Samaria Whitmire, Paraprofessional, High School

Marcus Wilson, Teacher, 6th Grade Math

Elizabeth Wilt, Urban Teaching Resident

David Winns, Paraprofessional, Middle School

Luke Witchger, Manager, Benefits and Payroll

Abel Wondafresh, Teacher, Grades 7-8 Inclusion (ELA)
Yulia Yeremenko, Teacher, Middle School Math 180

Kristin Yochum, Director, Operations

Sesheida Young, Teacher, Middle School Music

Roberto Zapata, Teacher, High School Inclusion (Math)